SID banka je z donacijo prispevala k projektu Svet opraševalcev Čebelarskega muzeja v Radovljici.
Projekt bo domačim in tujim obiskovalcem predstavil pomen opraševanja rastlin in opraševalcev od katerih je odvisno skoraj 80 odstotkov naše hrane.
Muzej je tako bogatejši za razširitev dela stalne razstave, ki predstavlja opraševanje in pomen drugih opraševalcev, ne samo medonosne čebele. Razstava zdaj vključuje tudi interaktivno računalniško igro, ki otrokom ter tudi vsem ostalim obiskovalcem znanje o opraševanju podaja na zabaven in sodoben, tehnološko napreden način.
Del donacije je bil namenjen tudi izdaji knjige Svet opraševalcev, ki sistematično prikazuje pomen opraševanja za našo prihodnost in s čudovitimi fotografijami predstavlja predvsem druge, splošni javnosti manj znane, a zato nič manj pomembne opraševalce. Podprti projekt ozaveščanja bo zaokrožen z organizacijo delavnic na temo pomena opraševalcev, sajenja medovitih rastlin in trajnostnega razvoja, ki bodo prav tako na voljo v muzeju.
SID banka svoje donatorske aktivnosti že vrsto let usmerja v projekte povezane s čebelami in čebelarstvom, ki prav tako predstavljajo trajnostni razvoj. Pred sodelovanjem s Čebelarskim muzejem Radovljica je z donacijami prispevala k gradnji treh čebelnjakov – čebelnjaka Osnovne šole Sostro, ki veščine in ozaveščanje o pomembnosti čebel prenaša na mlajše generacije, čebelnjaka Krajnske čebele v Višnji gori ter replike Plečnikovega čebelnjaka na Ljubljanskem gradu, ki je prejela tudi status kulturnega spomenika. S temi projekti banka želi ozaveščenost in znanje o čebelah prenesti na čim širši krog ljudi, hkrati na ta način sledi svojim zavezam in usmerjenosti k bolj zelenemu, krožnemu ravnanju podjetij in vseh nas, predvsem pa trajnostnemu razvoju slovenskega gospodarstva h kateremu močno prispevajo prav čebele.
Predsednik uprave SID banke, mag. Damijan Dolinar, CFA je ob otvoritvi razstave sporočil: »Opraševalci so ključnega pomena za trajnostni razvoj. Podnebne spremembe, ki vplivajo na pridelavo hrane, gojenje pretežno monokultur, segrevanje ozračja, bolezni, uporaba kemijskih sredstev za zaščito rastlin in drugi škodljivi vplivi pa povzročajo, da postajajo vse bolj ogroženi. Te problematike se zavedamo tudi v SID banki, zato se že več kot desetletje posvečamo preoblikovanju gospodarstva v bolj trajnostne in krožne oblike poslovanja, kamor sodijo tudi donatorske aktivnosti, s katerimi želimo spodbujati slovensko čebelarstvo. Svoje poslanstvo ozaveščanja o pomenu varovanja okolja želimo razširiti še na ozaveščanje o pomembnosti vseh opraševalcev k čemur bo zagotovo prispevala tudi donacija za razširitev dela stalne razstave v Čebelarskem muzeju Radovljica. Ponosni smo, da smo lahko partner tega družbeno odgovornega projekta.«
Direktorica Muzejev radovljiške občine, dr. Petra Bole, je o sodelovanju povedala: »Projekt predstavlja zanimiv in raznolik svet opraševalcev ter razlaga medsebojne odnose med opraševalci in rastlinami, ki jih ti oprašujejo. V sodobnem svetu se zanimanje za čebele povečuje, ne samo zaradi njihovega pomena pri opraševanju rastlin, temveč tudi zaradi vse večjega zavedanja o njihovi ogroženosti. Vendar opraševalke niso samo medonosne čebele, nepogrešljive so tudi druge žuželke: čmrlji, čebele samotarke, metulji in naključni obiskovalci cvetov. Ohranjanje in varstvo okolja ter gospodarstvo mnogih območij planeta Zemlje so bistveno odvisni od vsestranske množične prisotnosti zdravih opraševalcev, saj nam med drugim zagotavljajo tudi potrebno hrano. In vendar v nekaterih delih sveta ni več dovolj opraševalcev, zato je bil to vlogo prisiljen prevzeti človek, s cvetnim prahom in čopičem v rokah. Odgovore, zakaj se to dogaja in kaj lahko pri tem storimo, boste našli v monografiji Svet opraševalcev avtorjev dr. Petre Bole, Ivana Esenka in dr. Andreja Šaleharja, na razstavi in v pedagoško-interaktivnih vsebinah v Čebelarskem muzeju Radovljica. Hvaležni smo SID banki za podporo, saj je tako nova stalna razstava, ki smo jo odprli lansko leto bogatejša za zanimivo in aktualno vsebino, ki se povezuje tudi z našo prihodnostjo.«
Call us at +386 1 200 75 00 or e-mail us at info@sid.si
SID Bank, the European Investment Fund, and the Croatian Development Bank HBOR have become cornerstone investors in the first technology innovation fund in Slovenia and Croatia.
Publication of SID Bank's annual report for...