Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport je 27. marca podpisalo Sporazum o financiranju finančnih instrumentov s SID banko v višini 190 milijonov evrov sredstev evropske kohezijske politike. K evropskim sredstvom bodo izbrani finančni posredniki dodali lastna sredstva, zato bo podjetjem in občinam na voljo skoraj 280 milijonov evrov povratnih virov.
Ukrep v podporo razvoju, trajnosti in inovacijam
Minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han je ob podpisu sporazuma poudaril pomen ukrepa: »Živimo v nestanovitnih časih, ko se razmere na trgu hitro in trajno spreminjajo. Danes predstavljamo ukrep, ki bo mnogim podjetjem pomagal bodisi pri razvoju novih inovativnih produktov bodisi pri njihovi preobrazbi v krožno ali energetsko bolj varčno delovanje. Da pa je ukrep zaživel, je bilo potrebno delovanje in sodelovanje med številnimi resorji in SID banko.«
Minister za kohezijo in regionalni razvoj dr. Aleksander Jevšek je dodal, da so finančni instrumenti ključni za dostopnost ugodnih virov financiranja: »Novost tokratnega obdobja je kombiniranje povratnih in nepovratnih sredstev za posamezen projekt, kar pomeni, da bodo na voljo krediti skupaj z nepovratnimi sredstvi. Gre za učinkovit pristop z močnim vzvodnim učinkom – vsak evro kohezijskih sredstev ustvari 2,7 evra dodatnega BDP na ravni EU.«
SID banka kot upravljavec sklada: gradimo na uspešni praksi
Predsednik uprave SID banke Borut Jamnik je ob tej priložnosti izpostavil nadaljevanje uspešnega sodelovanja z državo: »Upravljanje prvega slovenskega Sklada skladov v obdobju 2014–2020 je bil velik korak v razvoju učinkovitejše uporabe evropskih sredstev. Veseli nas, da je bil sistem že v prvem poskusu izredno uspešen. Z novim holdinškim skladom bomo nadgradili dosedanje izkušnje in še okrepili našo vlogo pri spodbujanju trajnostnega razvoja slovenskega gospodarstva.«
SID banka je bila izbrana za upravljavca na podlagi svojih bogatih izkušenj, širokega strokovnega znanja in pretekle uspešnosti. V novi finančni perspektivi bo banka koordinirala upravljanje sredstev ter sodelovala pri izboru finančnih posrednikov, ki bodo izvajali ukrepe na terenu.
Finančni instrumenti: učinkovita alternativa nepovratnim sredstvom
Operacija »Finančni instrumenti 2021–2027« temelji na študiji podjetja Deloitte, ki ugotavlja, da so finančni instrumenti zaradi vračljivosti sredstev in možnosti njihove ponovne uporabe izjemno primerni za projekte z zadostnimi finančnimi tokovi. Nov instrument bo vključeval:
-
ugodna posojila,
-
kombinacijo posojil in nepovratnih sredstev,
-
garancije za bančne kredite s subvencijo obrestne mere.
Posebne analize trga so dodatno preučile potrebe malih in srednje velikih podjetij, krožnega gospodarstva in energetske učinkovitosti, kar je zagotovilo trdno podlago za ciljno usmerjene ukrepe.
Struktura porabe in ključna področja
Finančna sredstva bodo v obdobju do leta 2029 usmerjena na pet ključnih vsebinskih področij:
-
Raziskave, razvoj in inovacije: 68,8 milijona evrov
-
Mikro, mala in srednje velika podjetja: 127 milijonov evrov
-
Krožno gospodarstvo (lesno-predelovalna industrija): 44,1 milijona evrov
-
Energetska prenova poslovnih stavb: 21,9 milijona evrov
-
Trajnostne urbane strategije v mestnih občinah: 11,3 milijona evrov
Skupni okvir in usmeritve za naložbeno strategijo so zapisani v dokumentu »Ključni elementi finančnih instrumentov 2021–2027«, ki ga je 12. septembra 2024 sprejela Vlada Republike Slovenije. Dokument določa tudi strukturo upravljanja sklada, mehanizme spremljanja učinkov in razdelitev odgovornosti med deležniki.
Učinkovitost in izkušnje iz prejšnje perspektive
SID banka je že v obdobju 2014–2020 uspešno upravljala 318 milijonov evrov kohezijskih sredstev, ki jih je učinkovito povezala s potrebami trga. Skupaj je bilo posredovanih skoraj 550 milijonov evrov in podprtih več kot 12.000 projektov, vključno z obdobjem pandemije COVID-19. Pomembno je poudariti, da je bila raven napak pri izvajanju izredno nizka, kar potrjuje zanesljivost in strokovnost SID banke pri upravljanju javnih sredstev.
Z novim Holdinškim skladom SID banka nadaljuje svoje poslanstvo pospeševanja trajnostnega razvoja slovenskega gospodarstva. Povezovanje evropskih sredstev z realnimi potrebami podjetij in občin bo tudi v prihodnjih letih ključni vzvod za ustvarjanje razvojnih priložnosti, konkurenčnosti ter inovativnosti slovenskega prostora.
Call us at +386 1 200 75 00 or e-mail us at info@sid.si
SID Bank, the European Investment Fund, and the Croatian Development Bank HBOR have become cornerstone investors in the first technology innovation fund in Slovenia and Croatia.