Namen vzpostavitve sklada je podpora slovenskim malim in srednje velikim podjetjem v zgodnji fazi razvoja in v fazi hitre rasti, ki do financiranja težje dostopajo, a ga potrebujejo za preboj iz zgodnje faze v fazo rasti.
Komu je sklad namenjen:
-
inovativnim malim in srednje velikim podjetjem (MSP), ki imajo sedež ali podružnico v Republiki Sloveniji,
-
so v zgodnji fazi razvoja - zagonski oz. start-up fazi (t. i. »post-seed« oz. »Series A«) in v fazi hitre rasti (t. i. »scale-up phase« - »Series B«),
-
so organizirana kot gospodarska družba (d.o .o. ali d. d.),
-
poslujejo najmanj 3 mesece in največ 5 let (razen v primeru, ko gre za podjetje v fazi hitre rasti),
-
imajo vsaj 1 zaposlenega družbenika za polni delovni čas.
Oblike/način financiranja:
-
neposredne naložbe v lastniški kapital
-
instrumenti kvazi-lastniškega financiranja
V sklad bosta SID banka in EIF (Evropski investicijski sklad) vplačala vsak po 22 milijonov evrov, minimalni lastni vložek pa mora dati tudi upravljalec sklada, ki bo izbran s strani EIF po postopku javnega razpisa v obliki t. i. »Closed Call«.
VC sklad je del Slovenskega naložbenega programa kapitalske rasti - SEGIP, ki obsega prvotni program SEGIP (100 mio EUR) podprt s sredstvi EFSI (Junckerjev plan) in njegovo dopolnitev SEGIP Top-Up (120 mio EUR) podprt s sredstvi InvestEU v skupni višini 220 mio EUR zagotovljenega lastniškega financiranja za pretežno izključno slovenska podjetja s strani SID banke in EIF.
Kontakt
Matej Zalar, direktor Oddelka za razvoj produktov in evropske programe
T: 01 200 75 19
Rene Šrumpf, specialist za razvoj produktov in evropske programe
Oddelek za razvoj produktov in evropske programe
T: 01 200 78 92
Pokličite 01 200 74 80 ali nam pišite na financiranje@sid.si
Novo leto prinaša nove priložnosti za rast in razvoj, zato vas vabimo na srečanje z naslovom "Aktualni programi financiranja".
S 1. januarjem 2025 je začela veljati nova različica Standardne klasifikacije dejavnosti (SKD 2025), ki nadomešča obstoječo SKD 2008.