Slovenskim izvoznikom, investitorjem in drugim udeležencem mednarodnega poslovanja zmanjšujemo poslovna tveganja ter ustvarjamo pogoje za stabilno in varno poslovanje v mednarodnem prostoru. Izvozne posle in izhodne investicije v tujini zavarujemo pred nemarketabilnimi riziki.
Nemarketabilni riziki so tisti riziki, ki jih v skladu z veljavnimi predpisi zaradi njihove vrste in narave, lokacije, trajanja in drugih značilnosti zasebni pozavarovalni sektor na splošno ni pripravljen ali sposoben kriti. Nemarketabilni riziki so tudi riziki z ročnostjo daljšo od dveh let, ki se nanašajo na države EU in nekatere OECD države (Avstralija, Islandija, Kanada, Japonska, Norveška, Nova Zelandija, Švica in ZDA).
Na te rizike zavarovanci in dolžniki praviloma nimajo vpliva ter so povezani z deželnim tveganjem države uvoznice oziroma gostiteljice investicije. To so riziki javnega kupca (neplačilo dolga javnega dolžnika ali enostransko razdrtje pogodbe s strani javnopravnega naročnika), politični riziki (vojne, revolucije in generalne stavke, moratorij plačil, prepoved konverzije ali transferja, prepoved uvoza, ekspropriacija in druge oblike razlastitve premoženja), riziki naravnih nesreč.
Med komercialne rizike pa sodita rizik podaljšane zamude plačila ter rizik prisilne poravnave in stečaja.
Pogoji za zavarovanje
- V izvoznih poslih za izvoz blaga mora biti vsaj 40% slovenske komponente.
- V izvoznih poslih za izvoz storitev mora biti vsaj 30% slovenske komponente.
- Za zavarovanje kreditnih linij so ustrezni izvozniki, ki imajo v povprečju zadnjih treh let vsaj 50% prihodkov realiziranih iz izvoza.
- Izvozniki niso novoustanovljene družbe in imajo po podatkih FURS poravnane vse obveznosti do Republike Slovenije.
- Pri zavarovanju nedelničarskih posojil mora investitor obvladovati poslovanje hčerinskega podjetja v tujini, kateremu se odobrava kredit.
Pokličite 01 200 75 14 ali nam pišite na banke@sid.si
SID banka izraža podporo in pripravljenost za aktivno sodelovanje pri projektih v okviru Global Gateway, ki bodo prispevali k zmanjševanju svetovne naložbene vrzeli in okrepili...
SID banka, Evropski investicijski sklad in Hrvaška razvojna banka HBOR so postali temeljni vlagatelji v prvi sklad za tehnološke inovacije v Sloveniji in na Hrvaškem.