Predstavniki 18 evropskih razvojnih bank in spodbujevalnih finančnih institucij, Evropskega investicijskega sklada in Evropske komisije so se v Ljubljani udeležili visokega srečanja z namenom prenosa glavnih strategij in zastavljenih ciljev za prihajajoča leta. Osvetlili so izzive držav članic in njihovih gospodarstev zaradi posledic energetske krize, zelenega prehoda, nove Evropske finančne perspektive in drugo ter razgrnitev ključnih strategij in definicije vlog razvojnih bank po soočanju s temi izzivi.
Članice združenja NEFI so v letu 2021 podprle 334.133 malih in srednje velikih podjetji s posojili in garancijami v skupni višini skoraj 120 milijard EUR. NEFI namreč združuje 20 nacionalnih spodbujevalnih bank in finančnih institucij (v nadaljevanju NPBI) iz kar 20 evropskih držav in se zavzema za olajšanje dostopa do financiranja malim in srednje velikim podjetjem. Združenje NEFI je pomemben sogovornik Evropske komisije in EIB skupine pri oblikovanju razvojnih politik in posredovanju EU sredstev evropskemu gospodarstvu.
Predstavniki evropskih razvojnih bank in spodbujevalnih institucij so evropskim institucijam v okviru zaključene izjave med drugim predlagali, da namenijo večjo pozornost transparentnosti in poenostavitvi postopkov pridobivanja EU sredstev, prilagoditvi pravil državnih pomoči v smeri večje podpore podjetjem in poenostavitvi pogojev za pridobivanje EU sredstev za razvojne institucije, ki so opravile stebrno presojo. V času krize so NPBI dokazali, da se lahko EU in gospodarstvo zanese nanje, saj gospodarstvu pomagajo hitro, zanesljivo in skladno z lokalnimi potrebami.
Članica uprave SID banke, mag. Stanka Šarc Majdič, je povedala: »Celoten finančni sektor je kot pomemben deležnik vpet v zagotavljanje prehoda na bolj trajnosten gospodarski model. Združenje NEFI, ki ga soustvarja SID banka, se je izkazalo za eno bolj učinkovitih platform za deljenje dobrih praks. V SID banki se zavzemamo, da bo naše poslovanje do leta 2050 ogljično nevtralno. Enako želimo ozavestiti naše stranke, ki so večinoma mala in srednja podjetja, in jih podpreti pri zeleni preobrazbi. Prehod na bolj trajnosten gospodarski model bo tako imel pomembno vlogo na našem srečanju.«
Več informacij si lahko preberete v izjavi za javnost
Pokličite 01 200 75 00 ali nam pišite na info@sid.si
SID banka izraža podporo in pripravljenost za aktivno sodelovanje pri projektih v okviru Global Gateway, ki bodo prispevali k zmanjševanju svetovne naložbene vrzeli in okrepili...
SID banka, Evropski investicijski sklad in Hrvaška razvojna banka HBOR so postali temeljni vlagatelji v prvi sklad za tehnološke inovacije v Sloveniji in na Hrvaškem.