Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo (MGRT) je SID banko imenovalo za upravljavca Sklada skladov, v katerega bo vplačanih 234,73 milijonov evrov iz evropskih kohezijskih sredstev iz Evropskih strukturnih in investicijskih skladov (ESIS), ki so Sloveniji v finančni perspektivi 2014-2020 na voljo do leta 2023. Namen tako oblikovanega sklada je spodbujanje oziroma financiranje trajnostne gospodarske rasti in razvoja, inovacijskih vlaganj ter tekočega poslovanja z dolžniškimi in lastniškimi oblikami financiranja na štirih področjih: raziskave, razvoj in inovacije, mala in srednje velika podjetja, energetska učinkovitost in urbani razvoj.
SID banka bo v okviru Sklada skladov prek finančnih posrednikov (predvsem komercialnih bank in javnih skladov) slovenskim podjetjem in občinam nudila nove finančne produkte, ki bodo prispevali k doseganju ciljev operativnega programa za izvajanje evropske kohezijske politike v obdobju 2014-2020. Sredstvom evropske kohezijske politike bodo finančni posredniki morali zagotoviti še dodatna sredstva zaradi zahteve po finančnem vzvodu, tako da bo podjetjem in drugim končnim prejemnikom skupaj na voljo preko 373 milijonov evrov.
Nove finančne instrumente bo SID banka razvila na osnovi predhodne ocene vrzeli financiranja, ki jo je izvedla slovenska družba PwC ter dopolnila analiza Evropske investicijske banke. Ugotovili sta tržne vrzeli na področjih financiranja malih in srednje velikih podjetij, raziskav, razvoja in inovacij, energetske učinkovitosti ter urbanega razvoja. Na teh štirih področjih bo tako Sklad skladov izvajal finančne instrumente za posamezne ciljne skupine. Sredstva bodo podjetjem na voljo v drugi polovici leta 2018.
Sklad skladov ima že novo spletno stran, kjer prejmete več informacij o krediranju in se nahaja na tej povezavi.
"Z oblikovanjem Sklada skladov smo naredili pomemben korak v smeri prehoda iz nepovratnih v povratna sredstva z uporabo finančnih instrumentov."
Pokličite 01 200 75 00 ali nam pišite na info@sid.si
Novo leto prinaša nove priložnosti za rast in razvoj, zato vas vabimo na srečanje z naslovom "Aktualni programi financiranja".
S 1. januarjem 2025 je začela veljati nova različica Standardne klasifikacije dejavnosti (SKD 2025), ki nadomešča obstoječo SKD 2008.