Na podlagi odobrenega limita lahko slovenski izvozniki in poslovne banke pridobijo kritje za zavarovanje izvoznih poslov v Iranu.
Po odpravi mednarodnih sankcij proti Iranu, povezanih z jedrskim vprašanjem, je Slovenija obnovila gospodarske in politične odnose z Iranom. To se med drugim potrjuje s čedalje večjo aktivnostjo slovenskih gospodarstvenikov na iranskem trgu in z odprtjem slovenskega veleposlaništva v Teheranu. Slovenske družbe so na podlagi obnovljenih gospodarsko-političnih odnosov vnovič začele poslovati z iranskimi kupci, ki so večinoma pripravljeni sklepati posle z odloženim plačilom.
»V SID banki opažamo rast potreb po financiranju izvoza slovenskih družb v Iran in posledično tudi naraščajoče povpraševanje po zavarovanju poslov na tem trgu. Na podlagi povpraševanja slovenskih izvoznikov in poslovnih bank, ki so pripravljene financirati izvoz v Iran, smo ocenili sprejemljivost iranske banke Pasargad Bank in tveganja, ki so bila predlagana v zavarovanje. Na podlagi teh ocen je odobren okviren limit največje možne izpostavljenosti do iranske banke Pasargad Bank v višini 100 milijonov evrov, z veljavnostjo enega leta,« je povedal predsednik uprave SID banke mag. Sibil Svilan.
Osnovni namen odobrenega limita je, da se v sodelovanju s poslovnimi bankami vzpostavi ustrezno infrastrukturo za financiranje iranskih kupcev in s tem zagotovi ustrezno podporo slovenskim podjetjem za uspešno realizacijo poslov na tako pomembnem novem trgu, kot je Iran. »SID banka z odobrenim limitom izkazuje pripravljenost po prevzemanju tako komercialnih kot nekomercialnih tveganj v Iranu ter proaktivno vlogo kot zavarovatelja, saj z vnaprejšnjo določitvijo zavarovalnih zmogljivosti daje signal slovenskim izvoznikom,« je poudaril predsednik uprave SID banke mag. Sibil Svilan.
V okviru odobrenega limita do Pasargad Bank bo odslej organ odločanja SID banke odločal le še o zavarovanju posameznega izvoznega posla, in sicer na podlagi ocene ostalih tveganj, predlaganih v zavarovanje, ter pregleda skladnosti posamezne transakcije z vidika še veljavnih sankcij EU in ZDA do Irana.
»V SID banki opažamo rast potreb po financiranju izvoza slovenskih družb v Iran in posledično tudi naraščajoče povpraševanje po zavarovanju poslov na tem trgu."
Pokličite 01 200 75 00 ali nam pišite na info@sid.si
SID banka izraža podporo in pripravljenost za aktivno sodelovanje pri projektih v okviru Global Gateway, ki bodo prispevali k zmanjševanju svetovne naložbene vrzeli in okrepili...
SID banka, Evropski investicijski sklad in Hrvaška razvojna banka HBOR so postali temeljni vlagatelji v prvi sklad za tehnološke inovacije v Sloveniji in na Hrvaškem.